Kemin museot kiinnostivat hiihtolomalaisia – alkuvuoden kävijämäärät vahvassa kasvussa 

Kemin museoiden alkuvuosi on ollut vilkas, ja hiihtolomaviikot toivat mukanaan runsaasti kävijöitä. Kemin taidemuseon ja historiallisen museon alkuvuoden näyttelyt ja niihin liittyvät lapsille suunnatut tehtävät herättivät suurta kiinnostusta kävijöiden keskuudessa. Hiihtolomien aikana museoissa vieraili yhteensä 2 072 henkilöä, mikä on merkittävästi enemmän kuin aiempina vuosina.  

Myös alkuvuoden kokonaiskävijämäärät osoittavat kasvua. Tammikuun ja helmikuun aikana museoiden kävijämäärä on ollut 47 prosenttia korkeampi kuin vastaavana ajankohtana edellisvuonna. Erityisesti matkailijoiden määrän kasvu on ollut huomattavaa – niin kotimaan matkailijat kuin ulkomaiset turistiryhmät ovat löytäneet tiensä Kemin museoihin talven aikana.  

Kemin historiallinen museo ja Kemin taidemuseo tarjoavat ympäri vuoden monipuolisia näyttelyitä ja tapahtumia, jotka houkuttelevat sekä paikallisia että matkailijoita tutustumaan alueen taiteeseen ja historiaan. Kemin taidemuseossa on nähtävillä 5.4.2025 asti kemiläissyntyisen Eliina Hurtigin yksityisnäyttely Hetkeksi annettu aika. Kemin historiallisessa museossa voi tutustua alueen historiaan leikkimielisen Lumiukko-etsintätehtävän avulla. Lauantaina 15.3.2025 kulttuurikeskuksen isossa auditoriossa juhlistetaan Perämeren jäänmurtamisen historiaa. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.  

Lisätietoja: Janne Kuoppala, intendentti, Kemin historiallinen museo 040 641 3105